yöresel yemekler

Yöresel tatlar

Yöresel tatlar

Türk mutfağı dünyanın sayılı mutfakları arasında yer alır. Bugün ülkemizin hangi köşesine gitseniz farklı yöresel tatlar ile karşılaşırsınız. Bu tatların bazıları ulusal bir kimlik kazanmış durumda ve ülkemizin her bölgesinde yapılıyor. Ancak yöresel tatlar arasında yer alan ve başka bölgede bulunamayacak lezzetler de mevcut.

Ülkemizdeki tüm yöresel tatlar bulunduğu bölgenin sevinçlerini, yaşam biçimini, beslenme biçimini ve tarım ürünlerini gösterir. Bazı bölgelerde acı katkılı yöresel tatlar sevilirken bazı bölgelerimizde hamur işleri beğeni ile yenir.

Marmara bölgesi yöresel tatlar açısından saray mutfağının etkisinde kalmış bir bölgemizdir. Bu bölgede sevilen çoğu yöresel tatlar eski saray yemekleridir. Özellikle çorba-pilav ve zerde gibi sarayın vazgeçilmezleri Marmara bölgesinin de vazgeçilmezleri olmuş durumda.

yöresel yemekler

Akdeniz mutfağı ise her ilin birbirinden farklı özellikler gösterdiği yöresel tatlar sergiler. Adana mutfağı etli yerel tatlar içerirken Antalya mutfağında hamur işleri sevilir. Mersin mutfağı ise tatlıları ile ünlüdür.

Ege bölgesinden yerel tatlar denince akla doğal bitkiler ile hazırlanmış yemekler gelir. Şevketi bostan gibi bölgeye özgü yemekler bu bölge insanının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Ayrıca Ege bölgesine özgü yerel tatlar arasında balık yemeklerinin de özel bir yeri vardır.

Karadeniz Bölgesi yerel tatları

Karadeniz bölgesi insanı için yöresel tatlar denince akla balık ve özellikle hamsi gelir. Hamsinin pilavından tatlısına kadar her çeşidi yapılır. Ayrıca peynir çeşitleri ve et yemekleri de Karadeniz bölgesi insanının sevdiği yerel tatlardır.

İç Anadolu bölgesi insanı için de yöresel tatlar denince akla peynir çeşitleri gelir. Bunun yanında hamur işleri de önemlidir. Kayseri mutfağı ile Ankara mutfağı birbirinden farklıdır ancak diğer illerin mutfakları birbirine benzer.

Doğu Anadolu bölgesi insanı için yöresel tatlar tatlı ve kahvaltı ürünleri üzerinedir. Baklavadan şerbetli tatlılara birçok yöresel tatlar bölgede tadılabilir.

Yöresel tatlar ve lezzetli yemek tariflerine http://www.lezzetliyemektarifi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.