mezeler

Türk mutfağının temeli mezeler

Türk mutfağının temeli mezeler

mezelerHer ülke mutfağının tatları ve özellikleri bambaşkadır ama Türk mutfağı birçok kültürün karışmasıyla oluşmuş, birçok lezzeti içinde barındıran, Dünya’nın sayılı mutfaklarındandır. Bu kültürün en önemli öğelerinden biri ise mezelerdir. Güzel sofraların süsü ve tamamlayıcısı olan mezeler, herkesin mutlaka tabağında görmek istediği güzelliklerdir.

Bir sofranın mezelerini hazırlamak usta aşçılar için çok kolay olsa da günlük sofralarına tat katmak isteyen hanımlar için zorlu bir süreç olabilir. Bu yüzden internetin yaygınlaştığı çağımızda bu konuyla ilgili birçok yeni site açılmış ve geçmişten günümüze mezelerden yaptıkları seçkilerle tüketicilere yeni ufuklar açmışlardır.

Artık bir ev hanımı akşam eşine sürpriz yapmak istediğinde herhangi bir arama motorunda kolayca arama yapabiliyor, istediği tarifin birçok farklı yapılışına ulaşabiliyor. Ama tabi ki doğru tarifi seçmek ve riske girmemek için çok dikkatli olmak gerekmekte. İnternette birçok site bulunsa da, güvenilir tariflere ulaşmak her zaman daha detaylı incelemeyle mümkün.

Modern Türk mutfağında mezelerin yeri…

Modern Türk yemek kültüründe yer alan mezeler genellikle Osmanlı Devleti döneminde ülkemiz topraklarında yaşayan azınlıklardan alınmış durumda. Örneğin, doğu mutfağından alınan mezelerde sebzeler ağırlıktayken batı mutfağının etkilerini taşıyan mezelerde zeytin gibi daha hafif öğelere rastlanır. Ayrıca doğu mutfağından gelen mezelerde et ve et ürünleri kullanımı da yüksektir.

Mezelerin kökenini bulmak için çok ufak ipuçları verilebilir, bir meze de acı ve baharat yoğunlukta ise o mezenin kökü yüksek olasılıkla doğu mutfağına dayanır. Batı mutfağından esinlenilen mezelerde taze baharatlar ve yoğurt ön plandadır, bunun kaynağı ise tabi ki Akdeniz’in paha biçilemez lezzetleridir. Mezelerin ünlü olduğu toprakların genellikle İspanya gibi Akdeniz kıyısı ülkeler olması da bu görüşü desteklemekte.

Mezeler ve Türk mutfağı hakkında detaylı incelemeler ve yorumlar için http://www.lezzetliyemektarifi.com/kategori/yemek-tarifleri/ sitesinin geniş ve detaylı içeriğinde aradığınızı kolaylıkla bulmak mümkün.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.