ara sıcaklar

ARA SICAKLAR

ARA SICAKLAR

Arkadaş toplantılarımızda, özel yemekli misafirlerimizde, içki sofralarının başında ara sıcaklar yerlerini alırlar. Mezelerden sonra gelen ara sıcaklar çoğunlukla kızartma tarzı seçilir. Bir çeşit aperatif olan ara sıcaklar sıcak yemeklerle birlikte bütünleşir. Paçanga böreği, sigara böreği, sosis kızartma gibi örnekleri olabilir.

Ara sıcaklara kokteyl tarzı toplantılarda da sunulabilir. Daha çok kanepe yapılıp göze hoş görünüm sağlar.

Mükemmel sofralar

ara sıcaklarTürk gelenek ve göreneklerinde yemek sofralarına her zaman önem gösterilmiştir. Sıradan yemekler yerini daha gösterişli daha keyifli damak tadımıza hitap eden leziz yemekler almıştır. Bu yemek tariflerini internet ortamında kolayca bulup yeni lezzetleri keşfedebiliriz.

Hepimizin sofrasında yer alan karnabahar yemeği sıradan bir yemek olmuştur. Karnahabaharı haşlayıp üzerine beşamel sosu döküp fırınladığımızda ortaya çok mükemmel bir ara sıcak yemeği çıkmıştır. Yine bu örneğe benzer mantarı güzel bir şekilde yıkandıktan sonra saplarını ayırıp fırına veriyoruz. Fırında suyunu saldıktan sonra üzerine kaşar doğrayıp fırında biraz daha bıraktıktan sonra soframıza servis yapabiliriz.

Patatesi çoğunlukla kızartmada kullanırız. Fakat haşlanmış patates sağlık açısından daha faydalıdır. Ara sıcaklarda kullandığımız bir tarifte haşlanmış patatesleri küp küp bir kaba doğruyoruz. Bir yemek kaşığı un bir yumurta bir su bardağı yoğurtla güzelce karıştırıyoruz. Bir su bardağı yağ ile bir kabarma tozunu ilave ettikten sunuyoruz. Sonra borcam’a döküyoruz.

Önceden ısıtılmış fırınımıza atıp iyice pişiriyoruz. Piştikten sonra biraz soğumaya bırakıyoruz. Üzerine yoğurtlu sarımsak döküp servise sunuyoruz. Her zaman kullandığımız ara sıcaklardan birisi de semizotu haşlamasıdır. Semizotunu güzelce ayıklayıp yıkadıktan sonra suda haşlıyoruz. Haşlanmış semizotlarını biraz soğuduktan sonra yoğurtla karıştırıp servis ediyoruz. Mevsimi olmadığında ise ıspanak ile de aynı lezzeti yakalamamız mümkündür.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.